Základní členění rybářských odznaků

Staré rybářské odznaky

Většinou smaltované odznaky kolem roku 1900. Častým problémem bývá poškozený nebo vypadnutý smalt z části odznaku. Takové pak mají nižší cenu.

Novější rybářské odznaky

Barevné, většinou zalité pryskyřicí. Byly vydávány k různým výročím místních organizací, ale vydávaly je i různé rybářské spolky a skupiny. Častým problémem těchto odznaků je vypadnutá, nebo poškozená pryskyřice.

Odznaky rybářských stráží

Odznaky rybářských a přísežných stráží mívají větší pořizovací hodnotu, obzvlášť pokud jsou třeba předválečné a ve velmi dobrém stavu. Přísežné stráže byly dříve sloučeny s lesní stráží pod jménem přísežná stráž. Nověji se jedná o nápis rybářská stráž.

Plakety

Plakety bývaji bez upevnění v pevné krabičce a většinou s ražbou z jedné strany.

Odznaky výrobců rybářských potřeb

Těchto odznaků je poměrně dost a nejpočetnější odznaky jsou odznaky mušek znaku hradce králové kterých je více než 1200 barevných variant. Často se setkáme s odznaky Tokoz, Silon, Sona a Ryna.

Státní rybářství

Setkat se můžeme také s odznaky státního rybářství kterých je také dost barevných variant. Starší jsou s barevným okrajem nebo barevnou částí spodního okraje a nověji pak barvené na hliníkovém plíšku - ty bohužel již tak hezké nejsou.

Odznak rekordního úlovku ČRS

V průběhu let se vydávaly různé druhy odznaků rekordních úlovků. Kolem roku 1990 to byla například sada velkého a malého odznaku (na obrázku je velký bronzový odznak). Velký sloužil k vystavení doma nebo uložení a malý k zapíchnutí na kabát nebo klobouk.

Ocenění ČRS, sjezdy ČRS

Odznaky vydávané ČRS a udělované členům k různým příležitostem a zásluhám. Běžné také byly odznaky k příležitosti sjezdu.

Ostatní rybářské odznaky a bižuterie

Odznaky, ozdoby a klíčenky. K sehnání v prodejnách rybářských potřeb a slouží hlavně k ozdobení klobouku nebo kabátu.

Všechny výše uvedené rybářské odznaky naleznete ve sbírce.
TOPlist